Śląski ZPN

Obchody 80-lecia Cukrownika Chybie z niezwykłym akcentem

10/11/2017 21:34

Już sam fakt, że klub obchodzi 80-lecie istnienia, jest wyjątkowym wydarzeniem, ale w „urodzinowych uroczystościach” Cukrownika Chybie był jeszcze jeden niezwykły akcent. Na zakończenie części oficjalnej odbyła się bowiem ceremonia nadania hali sportowej w Chybiu imienia Emanuela Mikołajczyka, który osobiście dokonał ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej.


Ale po kolei... Po występie grupy wokalnej Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu, prezes Cukrownika Jarosław Czerwonka wraz ze współorganizatorem uroczystości obchodów wójtem Gminy Gminy Chybie Januszem Żydkiem przywitali zaproszonych gości na czele z przedstawicielami związków sportowych, władz krajowych i samorządowych. Następnie wiceprezes Hieronim Pisarek przedstawił najważniejsze momenty z historii klubu, zaczynając od 1928 roku, kiedy to utworzono w Chybiu pierwszą drużynę piłkarską pod nazwą Sokół. A Cukrownik rozpoczął swoją działalność w 1937 roku i przez 80 lat wychowywał poprzez sport wiele pokoleń chybian, z których największe sportowe sukcesy osiągnął Ryszard Staniek wicemistrz olimpijski z igrzysk w Barcelonie w 1992 roku.

Aktualnie w klubie ćwiczy około 200, których reprezentanci zostali wyróżnieni za swoją sportową i organizacyjną działalność. Prezes Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i zarazem wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Czesław Biskup wraz z prezesem Podokręgu Skoczów i członkiem zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Bogusławem Walicą uhonorowali: Honorową Odznaką Beskidzkiego Związku Piłki Nożnej: Renatę Borowiak, Adama Malcharka, Lucynę Przybyłę, Mirosława Smyczka i Jacka Zygmę, a medale za zasługi dla BOZPN otrzymali: Leszek Josek, Wiesław Wójcikiewicz, Jacek Strządała, Jan Pustelnik, Ryszard Nikiel, Edward Łukosz, Aleksander Janik i Jerzy Fryda. Ponadto Odznaki Śląskiego Związku Piłki Nożnej odebrali - brązowe: Łukasz Folek, Grzegorz Stabla, Rafał Szczygielski, Janusz Waleczek; srebrne: Czesław Fuchs, Andrzej Janota, Franciszek Pietrzyk, Mirosław Siemiński, Artur Wiewióra oraz złote: Jarosław Czerwonka i Hieronim Pisarek.

Prezes Cukrownika Jarosław Czerwonka, po odebraniu okolicznościowych pucharów od prezesa BOZPN Czesława Biskupa i prezesa Podokręgu Skoczów Bogusława Walicy podkreślił, że już kilkanaście dni wcześniej prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, który w dniu obchodów 80-lecia jako przedstawiciel władz Polskiego Związku Piłki Nożnej przebywał w Warszawie z okazji meczu Polska – Urugwaj, był na meczu chybian i osobiście przekazał pamiątkowy grawerton z okazji jubileuszu. Jednocześnie sternik klubu wspólnie z przedstawicielami Śląskiego Związku Piłki Nożnej uhonorował Wójta Gminy Chybie Janusza Żydka okazjonalnym dyplomem, dziękując za wsparcie władz gminy.

A kiedy przebrzmiały już echa gratulacji i życzeń ilustrowane archiwalnymi zdjęciami i filmami między innymi z meczu Cukrownik Chybie – Wisła Strumień z 1972 roku oraz z wizyty Górnika Zabrze z 1992 roku, przyszedł czas na laudację Jana Kajsztury, który przypomniał zasługi Emanuela Mikołajczyka dla Cukrownika. Związany z klubem od 70 lat, najpierw zawodnik w latach 1947-1956, a następnie: działacz, budowniczy stadionu z dwoma boiskami i krytą trybuną oraz hali, która w 1979 roku była największą halą na Podbeskidziu, za swoje oddanie został wyróżniony w sposób szczególny. Nagrodzony owacjami na stojąco miał bowiem możliwość osobiście odsłonić tablicę pamiątkową, na której zapisano iż od 10.11.2017 roku hala sportowa w Chybiu nosi imię Emanuela Mikołajczyka.

To był punkt kulminacyjny, po którym był jeszcze czas na życzenia i gratulacje oraz już mniej oficjalne spotkanie wielu pokoleń chybian, związanych ze swoim klubem, mającym co prawda 80 lat, ale ciągle młodzieńczy entuzjazm w oczach... działających w nim ludzi. Ich ambicje i zamierzania są gwarancją kolejnych jubileuszów.

Zdjęcia z jubileuszu można oglądać tutaj.