Śląski ZPN

Wszyscy uczestnicy VI Memoriału Jerzego Wyrobka są zwycięzcami

30/03/2019 23:23

Jerzy Wyrobek w śląskiej rodzinie piłkarskiej był postacią wyjątkową.


Jako zawodnik w barwach Ruchu zdobył 3 tytuły mistrza Polski, raz wywalczył Puchar Polski i 15 razy wystąpił w pierwszej reprezentacji naszego kraju. Ponadto mistrzowską koronę (w 1989 roku) oraz pucharowe trofeum (w 1996 roku) zdobył także jako szkoleniowiec "niebieskich" i jak do tej pory nikt inny już po nim dla śląskiego klubu takiego sukcesu nie osiągnął. Jeżeli jeszcze do tego dodamy, że szkoleniowiec pracujący również w innych klubach naszego województwa: Sokole Tychy, Odrze Wodzisław, GKS Jastrzębie i Zagłębiu Sosnowiec był do końca swego życia w Wydziale Szkolenia Podokręgu Katowice stanie się jasne, że Memoriał Jerzego Wyrobka upamiętnia wybitną postać.

- Dziękując młodym zawodnikom za udział w Memoriale życzyłem im, żeby też doszli do takich sukcesów jakie odniósł Jurek - powiedział w imieniu organizatorów turnieju prezes Podokręgu Katowice Stefan Mleczko. - Życzę im także tego, żeby tak jak Jurek byli lubiani i szanowani jako ludzie, bo "Młody Pingol" jak go nazywaliśmy w gronie przyjaciół i znajomych, był niezwykle sympatycznym człowiekiem.

W szóstym już turnieju upamiętniającym sylwetkę piłkarza oraz trenera urodzonego 19 grudnia 1949 roku i zmarłego 26 marca 2013 roku wzięli udział zawodnicy w kategorii U11, czyli urodzeni w 2008 roku. 12 reprezentacji podokręgów rywalizowało najpierw w czterech trzy zespołowych grupach, a następnie drużyny zostały przydzielone do trzech czterozespołowych grup i każda drużyna rozegrała w sumie 5 spotkań po 20 minut każde. Na trzech boiskach Kompleksu "Kresy" MORiS w Chorzowie mieliśmy więc pięć godzin wielkiego piłkarskiego święta, w którym uczestniczyli także najbliżsi z rodziny patrona turnieju z żoną Moniką i dziećmi oraz przyjaciele z boiska z Janem Benigierem, Janem Rudnowem i Tadeuszem Małnowiczem na czele.

- Jerzy Wyrobek na wszystkie swoje piłkarskie i trenerskie sukcesy ciężko pracował w myśl powiedzenia, że bez pracy nie ma kołaczy - podkreślił prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula na zakończenie turnieju. - Pamiętajcie o tym na treningach i podczas meczów. W trakcie turnieju pokazaliście wysokie umiejętności, których wam zazdroszczę, bo ja w waszym wieku nie miałem takich możliwości. Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo w tym turnieju nie notowaliśmy wyników, ani robiliśmy tabel. Każdy uczestnik wygrał radość którą niesie piła nożna. Życzę wam, żebyście się na boisku zawsze cieszyli i pamiętali o tym, że gdy śmieje się dziecko śmieje się cały świat.

W ślad za słowami prezesa poszły czyny. Wszyscy zawodnicy, biorący udział w VI Memoriale Jerzego Wyrobka oraz sędziowie: Marta Buszka, Mateusz Dragan, Krystian Furgała i Mirosław Lewandowski, zostali bowiem udekorowani pamiątkowymi medalami oraz koszulkami z podobizną patrona turnieju. Ponadto indywidualne statuetki dla najlepszych zawodników w swoich drużynach otrzymali: Antoni Baranek (Rybnik), Bartosz Breguła (Lubliniec), Igor Ferster (Bytom),  Paweł Gabarski (Zabrze), Nikodem Gaździk (Tychy), Bartłomiej Kalek (Częstochowa), Paweł Klimas (Racibórz), Mateusz Klimczak (Bielsko-Biała), Wojciech Machura (Katowice), Wiktor Michalik (Skoczów), Mateusz Radomski (Sosnowiec) i Oliwier Stokłosa (Żywiec).

Nie zabrakło także symbolicznej wiązanki kwiatów złożonej na grobie śp. Jerzego Wyrobka na chorzowskim cmentarzu i zniczy zapalonych przez delegację uczestników z reprezentantem Podokręgu Katowice Wiktorem Jaroszem na czele.

- Dla mnie udział w tym turnieju ma charakter symboliczny - zaznaczył Piotr Ćwielong, prowadzący zespół Podokręgu Katowice. - Jurek Wyrobek był trenerem, który wprowadził mnie do seniorskiej piłki. Przy nim zadebiutowałem w II-ligowym wtedy Ruchu, ale byłem dla niego nie tylko zawodnikiem, ale przyjacielem, bo on tak podchodził do każdego człowieka. Cieszę więc, że mogłem na jego Memoriale poprowadzić drużynę, która wygrała wszystkie mecze i zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. To był mój hołd dla Jurka Wyrobka.

A poczynaniom adeptów piłki nożnej Faustynie Korzekwie w zespole Podokręgu Lubliniec i wszystkim chłopcom z rocznika 2008 bacznie przyglądali się trener koordynator Damian Galeja i szkoleniowcy wyznaczeni przez Śląski Związek Piłki Nożnej do wyławiania talentów, którzy w przyszłym sezonie trafią już do formowanej reprezentacji Śląskiego ZPN U12. Memoriał Jerzego Wyrobka rozpoczął bowiem tegoroczny okres selekcyjny...

Zdjęcia z turnieju można oglądać TUTAJ.

A oto uczestnicy VI Memoriału Jerzego Wyrobka:


BIELSKO-BIAŁA: Benesz, Iskierka, Klimczak, Kubica, Kurz, Lach, Mosor, Ślęzak, Śmieja, Tomaszczyk, Tora, Walczak, Witkowski, Wrona. Trener Krzysztof BĄK.


BYTOM: Alicki, Głogusz, Dąbrowski, Ferster, Karmelita, Kościelny, Małota, Nawrat, Rogacki, Tobór, Wilk, Zawada, Żebrowski. Trenerzy Sylwester KUREK i Piotr WACŁAWCZYK.


CZĘSTOCHOWA: D. Ciekot, M. Ciekot, Janczyk, Kalek, Klekot, Kowalczyk, Kutera, Łojszczyk, Mazanek, Mikołaj Podwysocki, Maksymilian Podwysocki, Radło, Szymczyk, Tajchman, Trenerzy Michał JELONEK i Oskar SIKORA.


KATOWICE: Bednarz, Bogusz, Czaja, Gancarczyk, Gielza, Hachuła, Jarosz, Jopek, Lipik, Machowski, Machura, Rams, Rosół, Śleziona. Trenerzy Piotr ĆWIELONG i Arkadiusz BANASIK.


LUBLINIEC: Breguła, Elsokhon, Gadecki, Jerominek, Kołodziejczyk, Korzekwa, Kubat, Leszczyński, Rzeźniczek, Smyła, Sowa, Włodarczyk, Wysocki. Trenerzy Szymon MLYNEK i Martin WOJTCZYK.


RACIBÓRZ: Barteczko, Bartosik, Bogusz, Chmiel, Czech, Erazmus, Goły, Klimas, Kucza, Kutek, Mrozek, Rek, Rutowicz, Szymiczek, Żuchowicz. Trener Marcin BEDNARZ.


RYBNIK: Baranek, Biały, Błędowski, Dereziński, Gruba, Filec, Kozłowski, Mleczko, Neblik, Papierok, Roezner, Witański, Zwinka. Trener Adam ROEZNER.   

SKOCZÓW: Cywka, Czyż, Gojowy, Habarta, Kawulok, Kowalski, Kukuczka, Lipka, Michalik, Niemczyk, Pasterny, Raszka, Siasta, Ustaszewski. Trener Jacek WACHTARCZYK.


SOSNOWIEC: Augustyn, Drożdżowski, Dubiel, Falkowski, Kasprzyca, Micyk, Mirowski, Miśkiewicz, Motyka, Palka, Pokora, Radomski, Stolarski, Zuber. Trenerzy Nikodem MOTYKA i Krystian JAWIEŃ.


TYCHY: Abram, Adamus, Gaździk, Gaża, Hornik, Kasztura, Kowalczyk, Mrzygłód, Myalski, Niesłańczyk, Przybyła, Reclik, Rybak, Ziatyk. Trener Damian PARUSEL.


ZABRZE: Adamczyk, Budziński, Cholewiński, Fleszar, Gabarski, Harwin, Krzyżanowski, Kubacki, Mikuła, Pietrzyk, Pośpiech, Prudel, Ślęzak, Tabor. Trenerzy Tomasz MACHA i Wojciech WYRWA.


ŻYWIEC: Ciućka, Drewniak, Kania, Krakowski, Loranc, Pala, Sapiński, Skolik, Stokłosa, Wnętrzak. Trener Tomasz FIJAK.