Śląski ZPN

Dziewczęta z rocznika 2007 i młodsze zrobiły pierwszy krok w kierunku reprezentacji Śląskiego ZPN

15/03/2019 19:22

14 marca można nazwać "datą inauguracji". Tego dnia bowiem reprezentacja Śląskiego Związku Piłki Nożnej dziewcząt z rocznika 2007 i młodszych rozpoczęła swoje pierwsze zgrupowanie.


O godzinie 15.30 trenerka Barbara Żelichowska z 37 wybranymi zawodniczkami weszła do szatni na Stadionie Śląskim na przedtreningową odprawę.

- Na zgrupowanie powołaliśmy 39 zawodniczek wyłowionych z selekcji - mówi Barbara Żelichowska. - Tylko cztery nie dojechały do Chorzowa z tym, że Julia Szymczyk się usprawiedliwiła. Dowołaliśmy więc jeszcze kolejne dwie piłkarki i w sumie mieliśmy do dyspozycji cztery pełne 9-osobowe drużyny oraz dodatkową bramkarkę. Po odprawie, na której przedstawiłam plan naszej konsultacji i ideę powołania tej kadry, która jest bezpośrednim zapleczem reprezentacji Śląskiego Związku Piłki Nożnej z rocznika 2005 i młodszych, wyszłyśmy z dziewczynami na boisko. W prowadzeniu zajęć pomogły mi Agnieszka Pluskota, czyli sama przewodnicząca Komisji Piłki Kobiecej Śląskiego ZPN oraz prowadząca zajęcia z bramkarkami Jessica Ludwiczak, na co dzień bramkarka grającej w ekstraklasie drużyny GKS GieKSa Katowice.

W konsultacji uczestniczyło 5 bramkarek: Wiktoria Martinus, Martyna Neumann, Justyna Slisz, Lilianna Stojanowska i Maja Wołczyk oraz 32 zawodniczki z pola: Emilia Brusik, Emilia Bryłka, Nikola Ćwiertka, Julia Dekarz, Karolina Druszkiewicz, Zofia Dubiel, Nikola Duda, Lena Dybczyńska, Nikola Folwarska, Angelika Gierzak, Milena Herok, Jessica Kadzimierz, Oliwia Kania, Natalia Kawulka, Paulina Kociuba, Roksana Kołek, Faustyna Korzekwa, Dominika Krakówka, Lena Kuźmińska, Nikola Młynek, Naomi Mohn, Zuzanna Pańtag, Magdalena Piekarska, Nadia Pitek, Oliwia Rak, Nikola Siwek, Wiktoria Stalmach, Nadia Stencel, Sara Szołtysek, Zofia Szymańska, Michalina Thamm, Małgorzata Wilczek i Iga Witkowska.

- Po rozgrzewce cztery zespoły: "zielone", "niebieskie", "pomarańczowe" i kolorowe zagrały "miniturniej" - dodaje Barbara Żelichowska. - Każda z zawodniczek miała więc okazję zaprezentować się w trzech 15-minutowych spotkaniach i udowodnić, że zasłużyła na grę w reprezentacji. Oczywiście nie wszystkim ta sztuka się udała, ale mogę powiedzieć, że te piłkarki, które najbardziej wyróżniały się na etapie selekcji zdały także egzamin kadrowy, a są wśród nich nawet takie, które niebawem mogą kandydować do reprezentacji uczestniczącej w tym sezonie w Mistrzostwach Polski Kadr Wojewódzkich U14, albo w następnych rozgrywkach, już dla rocznika 2006 i młodszych. Na wyniki w tym treningowym miniturnieju nie zwracałyśmy uwagi, a tylko na marginesie odnotowałam, że najlepiej strzelały: Natalia Kawulka, Oliwia Kania, Nadia Pitek i Lena Kuźmińska, które zdobyły po dwa gole. Jako bramkarka, choć w grze nie miała za wiele pracy, spore wrażenie na prowadzącej trening specjalistyczny Jessice Ludwiczak zrobiła Martyna Neumann, która na co dzień gra z chłopakami. Materiału do analizy mamy jednak sporo i czeka nas kolejny etap selekcji, bo w kwietniowym zgrupowaniu chcemy mieć już "tylko" 28-30 zawodniczek, wśród których mogą się też pojawić nowe twarze. Etap łowienia talentów nie jest przecież zakończony, ale wydaje mi się, że większość tych wyróżniających się dziewcząt z rocznika 2007 i młodszych mam już w swoim notesie więc nadchodzi czas zawężania grupy, z której ostatecznie zostanie wybrana reprezentacja Śląskiego ZPN. Najważniejsze jednak jest to, że pierwszy krok już za nami. Cieszę się też z tego, że wszystkie zawodniczki wyjechały ze zgrupowania zdrowe i dziękuję klubom, które z życzliwością odpowiedziały na nasze powołania oraz kłaniam się nisko rodzicom, którzy w ten chłodny dzień przywieźli swoje pociechy na zgrupowanie. Oni też zdali swój reprezentacyjny egzamin.