Śląski ZPN

Paweł Cygnar został trenerem Szczakowianki

9/11/2018 07:42

JSP Szczakowianka ma nowego szkoleniowca – informuje klub z Jaworzna. - Zespół uczestniczący w rozgrywkach ZINA Klasa Okręgowa IV grupa poprowadzi były piłkarz jaworzniańskiego klubu Paweł Cygnar. 


Szczakowianka w miniony weekend rozegrała ostatnie spotkanie pod wodzą Łukasza Berety. Trener, który przejął zespół latem przed barażami z Kuźnią Ustroń, prowadził zespół przez niemal całą rundę jesienną. Przed kilkunastoma dniami otrzymał ofertę trenowania IV-ligowego zespołu Gwarka Ornontowice i zdecydował się tam kontynuować swoją dalszą karierę. Pod jego wodzą Szczakowianka rozegrała 14 meczów ligowych, 2 barażowe i 2 pucharowe, notując w tym czasie 10 zwycięstw, 3 remisy i 5 porażek. Na kolejkę przed końcem rundy zespół z Jaworzna traci 4 punkty do lidera z Wojkowic.

W związku z odejściem Łukasza Berety zarząd JSP Szczakowianka stanął przed zadaniem wybrania nowego szkoleniowca, który poprowadzi zespół w ostatniej jesiennej kolejce i potem rundzie wiosennej. Wybór padł na zdolnego trenera młodego pokolenia, związanego w przeszłości z klubem z Jaworzna – Pawła Cygnara. Można śmiało powiedzieć, że nowy szkoleniowiec jaworznian piłkę ma we krwi. W jego rodzinie piłkarskie tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a na zielonych murawach występował zarówno jego dziadek jak i tata. Przedwcześnie zmarły Bohdan Cygnar  świetnie prezentował się w barwach Górnika Siersza, Piasta Gliwice i Szczakowianki, z którą potem związał się na dłużej – między innymi jako kierownik drużyny.

32-letni obecnie Paweł Cygnar od najmłodszych lat podążał śladem ojca. Jako piłkarz dał się poznać kibicom podczas występów na murawach wyższych lig. Już jako 18-latek zadebiutował na boiskach ówczesnej II-ligi w zespole Szczakowianki, której barwy reprezentował w latach 2004-2007. Po transferze do Zagłębia Sosnowiec mógł posmakować smaku ekstraklasy. Na najwyższym szczeblu krajowych rozgrywek zaliczył w sumie 18 występów. Przez kilka kolejnych lat oscylował między I a II ligą reprezentując w tym czasie takie kluby jak Termalica Nieciecza czy Resovia. W 2010 roku zaliczył kolejny epizod w IV-ligowej wówczas Szczakowiance i pomógł w awansie do III ligi. Po raz ostatni w biało-czerwonych barwach wybiegł na murawę niemal równo osiem lat temu 11 listopada 2010 roku podczas wygranego 3:1 spotkania z Włodarem Częstochowa.

Kolejnym ważnym etapem jego kariery były występy w III-ligowej Sole Oświęcim. W Oświęcimiu Paweł Cygnar zakotwiczył na dłużej i stał się ważną postacią zespołu – zakładał tam nawet opaskę kapitana. Wiosną 2017 roku przeniósł się do Unii Dąbrowa Górnicza i z tym zespołem w świetnym stylu zaliczył awans do IV ligi.

W ostatnich latach Paweł Cygnar rozwijał się także jako trener, pokonywał kolejne szczeble kariery i przygotowywał do pracy szkoleniowej. Niedawno uzyskał dyplom i licencję trenera UEFA A, która pozwala na prowadzenie zespołów od III ligi. Swoje umiejętności doskonalił prowadząc całkiem udanie, grające wówczas w lidze okręgowej, rezerwy Soły Oświęcim. Cały czas aktywnie pracuje też jako trener młodzieży, szkoląc m.in. grupy młodzieżowe Górnika Jaworzno.

W tym tygodniu Paweł Cygnar prowadzi  już treningi zespołu Szczakowianki, a w sobotę zadebiutuje na trenerskiej ławce jaworznian podczas wyjazdowego spotkania z zespołem SKS Łagisza. Początek spotkania na obiekcie RKS Grodziec o godzinie 11.00.