Śląski ZPN

Ponad pół tysiąca doszkolonych trenerów

6/12/2017 16:35

Ponad pół tysiąca trenerów z naszego regionu wzięło udział w Akademii Piłkarskiej Grassroots 2017, której inicjatorem i wykonawcą jest Polski Związek Piłki Nożnej.


W hali AWF Katowice, gdzie o godzinie 9.30 otwarcia konferencji dokonał prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, można było zarówno posłuchać teoretycznych wykładów jak i zobaczyć praktyczne pokazy - zestawy ćwiczeń.

Na pierwszy ogień poszły wykłady. O inicjatywach Grassroots mówiła Bogna Czepułkowska. Prezentacji Amp futbolu (piłki nożnej dla ludzi po amputacji kończyn) dokonał Łukasz Kacprzak. Na temat intensywności treningowej w szkoleniu dzieci i młodzieży wypowiedział się Michał Libich. Natomiast na aktywizację przedtreningową i prewencję przeciwurazową w treningu dzieci uwagę zwrócił Michał Naulewicz, który po przerwie swoją wiedzę teoretyczną poparł na sesji praktycznej. Po nim pod wodzą Michała Libicha została zaprezentowana przykładowa jednostka treningowa w kategorii wiekowej U 11, a tematem było "Nauczanie rotacji zawodników na pozycjach". Gry doskonalące fazy przejściowe Atak/Obrona - Obrona/Atak w treningu dzieci pokazał Kamil Zieleźnik.

Na koniec pracowitego dnia wydane zostały materiały szkoleniowe, ale najważniejsze będzie to jak wiedza zdobyta na zorganizowanej przez Śląski Związek Piłki Nożnej konferencji w Katowicach zostanie wykorzystana na boiskach.

Wśród uczestników konferencji był między innymi Dietmar Brehmer, znany z pracy miedzy innymi w Polonii Bytom, Rozwoju Katowice czy ROW Rybnik, a ostatnio drugi trener w sztabie szkoleniowym Jurija Szatałowa w GKS Tychy.

- Widziałem też Radka Gilewicza czy Dawida Szulczka, który jest asystentem Artura Skowronka w Wigrach Suwałki - mówi Dietmar Brehmer. - Ponadto spotkałem wielu młodych trenerów, którzy byli u mnie na stażach w Rozwoju, ROW-ie czy u Jurija Szatałowa w GKS Tychach. O tym, że te kursy cieszą się dużą popularnością świadczy fakt, że zaledwie kilka dni po ogłoszeniu zapisów limit został wyczerpany. Co prawda wykłady i zajęcia praktyczne ukierunkowane były pod kątem zajęć z dziećmi i młodzieżą, ale każdy trener mógł znaleźć coś dla siebie. Zresztą ten temat mnie jest także bliski, bo nie zamykam się tylko na seniorach. Każdy wykładowca był dobrze przygotowany do zajęć, ale mnie najbardziej przypadły do gustu wykład i pokaz Michała Libicha.