Seniorzy

80-leice Naprzodu 37 Krzyżkowice

2/12/2017 19:27

Zajmujący 8 miejsce w klasie B Podokręgu Racibórz Naprzód 37 Krzyżkowice zakończył rundę jesienną uroczystością obchodów 80-lecia.


Na początku jubileuszowego spotkania pokoleń krótki rys historyczny klubu zaprezentował prezes Czesława Szarowski, który zaprezentował byłych i obecnych piłkarzy, działaczy i przedstawił wiele ciekawostek z annałów krzyżkowickiego klubu.

Wspomnienia z lat przedwojennych opierały się na przekazach ustnych najstarszych mieszkańców, ponieważ oprócz jednej fotografii nie zachowały się żadne dokumenty z tamtego okresu. Założycielem klubu w 1937 roku był Jan Glenc, nazywany „Atomem”.

Klub z Krzyżowic zniknął ze sportowej mapy w 1951 roku „wchłonięty” przez Górnika Pszów, ale ówcześni działacze i krzyżkowiccy kibice nie byli zadowoleni z tej fuzji, dlatego w 1954 roku założyli klub „Czarni” Krzyżkowice, który rozpoczął rozgrywki od klasy D i szybko piął się w górę futbolowej drabinki w 1958 roku awansując do klasy A.

Zawodnikom nie przeszkadzało to, że na wyjazdowe mecze dojeżdżali traktorem, furmanką lub na rowerach. A gdy grali u siebie to przebierali się w szatni znajdującej się 1,5 kilometra od boiska i w sportowych strojach maszerowali przez wieś na boisko.

Dziś sport ma już co prawda zupełnie inny wymiar, ale pamięć o tamtych wydarzeniach też jest ważna. A obecni zawodnicy zespołu seniorów, prowadzonych przez Bogusława Kałużę i trzech drużyn grających w rozgrywkach młodzieżowych: juniorów Bogusława Margecioka oraz młodzicy i orlicy mogą docenić warunki w jakich trenują i grają.

W imieniu władz Śląskiego Związku Piłki Nożnej życzenia sukcesów sportowych i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym wraz z jubileuszowym grawertonem przekazał prezes Podokręgu Racibórz i jednocześnie członek zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Stefan Ekiert.